Adapciak NZS UAM 2021

Od 10 do 17 września bieżącego roku w Zakopanem odbył się wyjazd adaptacyjny o nazwie Adapciak skierowany głównie do studentów pierwszego roku Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. NZS UAM od wielu lat organizuje tego typu wyjazd, ale z powodu sytuacji pandemicznej w 2020 roku został odwołany. Teraz, po rocznej przerwie, Adapciak powrócił, znów będąc niesamowitą okazją do poznania nowych ludzi, uczestnictwa w szkoleniach oraz zdobyciu paru szczytów, dalej przestrzegając wszystkich aktualnie obowiązujących obostrzeń.

Kadra i uczestnicy Adapciaka UAM 2021

Studenci nie mogli narzekać na nudę — harmonogram wyjazdu był zapełniony od rana do wieczora interesującymi aktywnościami. Tylko podczas pierwszej wycieczki górskiej mieli okazję zobaczyć Kuźnice, Kalatówki, Sarnią Skałę, Dolinę Strążyską, Siklawicę, Drogę pod Reglami oraz Skocznię. 

Mało? Następnego dnia zwiedzili również Dolinę Kościeliską, a część uczestników odważyła się wejść do Jaskini Mylnej i Smoczej Jamy. Po powrocie z gór zahaczyli również o słynne Krupówki, aby zaopatrzyć się w oscypki czy pamiątki dla bliskich.

Uczestnicy wyjazdu przed wejściem do Jaskini Mylnej

Po tak dwóch intensywnych dniach nadszedł czas na odpoczynek od gór — uczestnicy mieli do wyboru zrelaksować się w Termach Chochołowskich bądź spróbować swoich sił w parku liniowym, a wieczorem wszyscy odwiedzili góralską karczmę.

Podczas przedostatniego dnia w Zakopanem studenci przeszli się Doliną Chochołowską oraz zdobyli Grzesia — szczyt położony na wysokości 1653 m n.p.m. na granicy ze Słowacją. Trasa wynosiła razem aż 22 km pieszo!

W trakcie ostatniej adapciakowej wyprawy w góry uczestnicy mogli zobaczyć Morskie Oko oraz Dolinę Pięciu Stawów, a wieczorem, już spakowani na jutrzejszy powrót do domu, wziąć udział w dyskotece.

Nad Morskim Okiem

Oprócz górskich wycieczek pierwszoroczni studenci mogli wziąć udział w licznych szkoleniach poprowadzonych przez ich starszych, bardziej doświadczonych w studiowaniu, kolegów. Były poruszane takie tematy jak: studencki savoir-vivre, narzędzia ułatwiające naukę, mity o studiowaniu, zarządzanie czasem, poznańskie miejsca warte odwiedzenia czy prawa studentów oraz stypendia.

Były organizowane również przeróżne integracje jak mistrzostwa gry w piłkarzyki, kalambury, przeróżne inne gry integracyjne oraz planszowe, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Miejmy nadzieję, że za rok również NZS UAM spotka się z pierwszorocznymi studentami właśnie w Zakopanem!

Autorka: Karolina Krasińska