Wsparcie psychologiczne na UAM – gdzie szukać pomocy w czasie pandemii?

Według oficjalnych danych, prawie co czwarta osoba w Polsce borykała się kiedyś z zaburzeniami zdrowia psychicznego. To ponad 9 milionów Polaków. Co roku, z powodu braku odpowiedniego wsparcia, ponad 11 tysięcy osób próbuje odebrać sobie życie (z czego prawie połowa prób kończy się śmiercią).

Jeżeli przeżywasz w swoim życiu ciężki okres, nie musisz być z tym sam(a) – w ostatnich latach, zwłaszcza od początku pandemii COVID-19, powstaje coraz więcej inicjatyw mających na celu profilaktykę zdrowia psychicznego.

Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu funkcjonują dwie podstawowe formy wsparcia psychologicznego:

  • Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego oraz
  • Psychologiczny Konsultant ds. trudności w procesie studiowania.

Obie z nich skierowane są zarówno do studentów i doktorantów, jak i pracowników uczelni. Jeżeli należy się do jednej z tych grup, z obu oferowanych przez UAM form wsparcia można skorzystać całkowicie bezpłatnie. 

Dodatkowo, na UAM działa Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, będąca oddolną inicjatywą powstałą z powołaną do życia przez, obecnie już, absolwentkę Wydziału Prawa i Administracji UAM, Marcelinę Rosińską.

Ponadto, ze względu na sytuację pandemiczną, specjaliści z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki uruchomili bezpłatne wsparcie psychologiczne dla pracowników i studentów UAM oraz służb medycznych i mundurowych.

Psychologiczny konsultant ds. trudności w procesie studiowania

Psychologiczni konsultanci ds. trudności w procesie studiowania na naszej uczelni oferują wsparcie dla osób doświadczających trudności w procesie studiowania. Nieważne, czy masz problemy z uczeniem się efektywnie, nadrobieniem zaległości w studiach, radzeniem sobie ze stresem, czy brakiem motywacji – konsultanci są tutaj, żeby Ci z tym pomóc.

Konsultacje dla studentów odbywają się stacjonarnie, w budynku Collegium Heliodori UAM (ul. Grunwaldzka 6), w pokoju 113 po wcześniejszym umówieniu się telefonicznie lub mailowo. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj.

Kontakt do konsultantów:

mgr Szymon Hejmanowski

e-mail: szymon.hejmanowski@amu.edu.pl 

tel. 730 591 791

dr Julita Wojciechowska

e-mail: julita.wojciechowska@amu.edu.pl 

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego

Poradnia Rozwoju i Wsparcia Psychicznego jest jednostką odpowiedzialną za zapewnianie pomocy studentom i pracownikom w sytuacjach kryzysowych oraz w przypadku problemów natury psychicznej i emocjonalnych. Poradnia oferuje wsparcie w przypadku problemów z adaptacją w środowisku akademickim, problemów w relacjach z innymi, a także problemów osobistych i rodzinnych. Wizyty w Poradni mają różny charakter w zależności od potrzeb osoby zgłaszającej się z problemem – od konsultacji, spotkań zaprogramowanych na wsparcie, interwencji kryzysowej, po psychoterapię.

By umówić się na konsultację, należy skontaktować się telefonicznie z przedstawicielką Poradni w jednym z poniższych terminów:

poniedziałki i czwartki w godz. 9:00-10:00 pod nr tel.:  61 829 24 94 

wtorki i piątki w godz. 10:00-11:00 pod nr tel.: 61 829 24 88

środy w godz 9:30 – 10:30 pod nr tel.: 61 829 24 94

Siedziba Poradni znajduje się w Domu Studenckim „Hanka” (al. Niepodległości 26) w pokoju 13 i 14.

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego

Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego ma na celu zapewnienie swoim podopiecznym zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego sieć wsparcia rówieśniczego. Każdej z osób, która zgłosi się do Sieci, przydzielany jest opiekun – wolontariusz po specjalistycznym przeszkoleniu w zakresie pomocy osobom z trudnościami. Do zadań opiekunów należy m.in.: utrzymywanie stałego kontaktu z podopiecznymi, wspieranie ich w trudnościach życia codziennego, czy pomoc przy formalnościach związanych z życiem uniwersyteckim.

Kontakt do Sieci:

Facebook: Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego

Mail: siecprzyjaciol@gmail.com 

Instagram: @siec.przyjaciol

Wsparcie psychologiczne Wydziału Psychologii i Kognitywistyki

Wsparcie psychologiczne oferowane jest przez psychologów i psychoterapeutów z Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM dla pracowników i studentów uczelni, a także ich rodzin. Po pomoc mogą zgłosić się osoby, które z powodu pandemii COVID-19 przeżywają osamotnienie, doświadczają kryzysu emocjonalnego lub mają problemy z funkcjonowaniem w nowych warunkach życia codziennego. Konsultacje odbywają się telefonicznie i trwają około 45-60 minut. W danym semestrze można skorzystać z pomocy psychologicznej maksymalnie 5 razy.

Kalendarz dyżurów, podczas których można kontaktować się ze specjalistami, jest aktualizowany na początku każdego tygodnia na stronie WPiK.

Źródła:

  1. https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Ochrona_zdrowia_psychicznego.pdf 
  2. https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/zamachy-samobojcze/63803,Zamachy-samobojcze-od-2017-roku.html 
  3. http://psychologiaamu.pl/menu-dla-studenta/dla-studenta__trashed/wsparcie-psychologiczne-na-uam/ 
  4. https://amu.edu.pl/studenci/Psychologiczny-konsultant-ds.-trudnosci-w-procesie-studiowania 
  5. https://amu.edu.pl/studenci/Poradnia-Rozwoju-i-Wsparcia-Psychicznego 
  6. https://www.siecprzyjaciol.org/o-nas-1 
  7. https://www.siecprzyjaciol.org/podopieczni 
  8. http://psychologia.amu.edu.pl/wsparcie/?fbclid=IwAR12lbai-4SUrcvD2GOVAK8WqYN6OnP3k2Ut3NYbxsBszHhqnaDvWwkrYjg 

Autor: Joanna Marcinkowska

Zdjęcie: Madison Inouye z Pexels